piątek, 26 września 2014

CIĘŻARNA NA BADANIACH część 1



     Jeśli dotarłaś do tego wpisu to znaczy, że punkt pierwszy- czyli ciąża- i drugi- wybór lekarza- zostały spełnione. W związku z tym czas teraz zrobić specjalistyczne badania. Zleci je oczywiście lekarz, Ty natomiast powinnaś sprawdzić czy nie zapisał Ci ich za mało bądź za dużo, co w przychodniach prywatnych niestety zdarza się coraz częściej. 


1)      Morfologia

Tutaj najważniejszy jest poziom hemoglobiny i erytrocytów, który powie nam o ewentualnym występowaniu anemii. Niedokrwistość (anemia) to problem dość powszechny u ciężarnych i dotyczy nawet 40% przyszłych mam. Przy zbilansowaniu prawidłową dietą i suplementacją udaje się ją szybko wyeliminować . Długotrwała anemia natomiast, może prowadzić do niedotlenienia płodu a także powstawania wad rozwojowych.

Jeśli w ciąży odczuwasz ciągłe zmęczenie, osłabienie masz bladą skórę, łamliwe paznokcie pamiętaj, że to mogą być wczesne objawy anemii.

W morfologii widoczna będzie również ilość leukocytów, która informuje nas o ewentualnie toczącym się procesie zapalnym w naszym organizmie. Komórki te bronią nas przed wirusami, bakteriami oraz innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi.



Prawidłowe wyniki w zależności od laboratorium:

Erytrocyty  3,7-5,1 M/µl

Hemoglobina 12,0-16,0 g/dl

Leukocyty 4,0- 10,0 K/µl



Badanie refundowane przez NFZ, prywatnie ok. 12zł



2)      Glukoza

Poziom glukozy badany na czczo z pobranej krwi jest bardzo ważny przy określeniu ryzyka wystąpienia tzw. cukrzycy ciążowej.  Jest to schorzenie, które dotyczy ok. 7% przyszłych matek i charakteryzuje się obecnością glukozy we krwi na poziomie powyżej 100mg/dl zdiagnozowanym po raz pierwszy w ciąży. Zwiększone stężenie glukozy we krwi może  prowadzić do powstawania wad rozwojowych serca, nerek, układu nerwowego czy kończyn oraz  do  tzw. makrosomii- czyli zwiększenia masy płodu co zwiększa ryzyko powikłań w trakcie porodu. Leczenie zwykle opiera się na zastosowaniu prawidłowej diety ustalonej w oparciu o wagę matki.



Prawidłowy wynik w zależności od laboratorium:

Glukoza 66-109 mg/dl



Badanie refundowane przez NFZ, prywatnie ok. 10zł



3)      Różyczka

Większość z nas prawdopodobnie była szczepiona na różyczkę w wieku dziecięcym po to aby właśnie w okresie ciąży uniknąć stresu i niepotrzebnych problemów. W badaniu krwi określa się poziom przeciwciał IgG i IgM. Co to oznacza w praktyce?

(-)IgG, (-) IgM informuje, że nie przechodziłaś wcześniej różyczki lub nie zostałaś na nią zaszczepiona i aktualnie na nią nie chorujesz co oznacza, że musisz unikać zakażenia szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

(+)IgG, (-)IgM oznaczają, że masz wystarczającą ilość przeciwciał aby bronić się przed różyczką w ciąży, bo albo wcześniej ją przebyłaś albo zostałaś na nią zaszczepiona.

(+) IgG i (+)IgM oznaczają, że byłaś lub jesteś zakażona różyczką. Należy wtedy wykonać dodatkowe badanie na obecność przeciwciał antyróżyczkowych.

Zakażenie różyczką jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do powstawania u dziecka zaburzeń w układzie nerwowym, sercowo-naczyniowym czy głuchoty.



Poprawne wyniki, zakres w zależności od laboratorium:

IgG<5 IU/ml- brak przeciwciał-wskazuje na  brak szczepienia

IgG >500 IU/ml - obecność przeciwciał- wskazuje na przebyte szczepienie

IgM<0,8 IU/ml - brak przeciwciał- wskazuje na brak zakażenia



Badanie refundowane przez NFZ, prywatnie ok. 50-70zł



4)      Toksoplazmoza

Tak jak było to w przypadku różyczki badamy ilość przeciwciał IgG i IgM oceniając wyniki w taki sam sposób. Wysoki poziom IgG oznacza przebycie toksoplazmozy  i „uodpornienie się” co zmniejsza ryzyko zachorowania na późniejszym etapie ciąży.  Zakażenie się tą chorobą przed 12 tyg. ciąży grozi poronieniem,  po tym okresie natomiast wiąże się z wcześniactwem, niedowagą dziecka,  uszkodzeniem wzroku czy zaburzeniami neurologicznymi.



Z toksoplazmozą związany jest również szereg mitów np.

”Masz kota? Pozbądź się go”. Najgłupsza rzecz jaką możesz zrobić to wyrzucić swojego pupila, bo ktoś nagadał Ci głupot. Jest prawdą , że od kota możesz zarazić się toksoplazmozą, natomiast, żeby tego uniknąć należy przestrzegać kilku podstawowych zasad: po każdym kontakcie ze zwierzęciem umyj ręce, nie całuj go, nie czyść kuwety!

„Nie jedz sushi”.  Jedzenie surowego mięsa, jest oczywiście zabronione. Pamiętaj natomiast, że możesz zawsze wybrać sushi z mięsem pieczonym lub smażonym. Uważaj natomiast na noże i deski do krojenia, gdyż źle umyte, niewyparzone mogą być „siedliskiem” toksoplazmozy.  Do krojenia mięsa przeznacz jedną deskę, najlepiej plastikową, na której nie będziesz przyrządzała innych potraw.

„Nie uprawiaj ogródka”. Jeśli lubisz pracę w ogrodzie nie musisz z tego rezygnować. Wystarczy, że założysz rękawice ochronne, a  po zakończonych pracach umyjesz dokładnie ręce.

Oprócz przestrzegania tych trzech zasad (oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku) pamiętaj również o dokładnym myciu warzyw i owoców oraz unikaniu picia mleka prosto od krowy, gdyż to również może być źródło zakażenia toksoplazmozą.



Poprawne wyniki, zakres w zależności od laboratorium:

IgG<6,4 IU/ml brak przeciwciał- wskazuje na brak przebycia toksoplazmozy przed ciążą

IgG> 10 IU/ml obecność przeciwciał- wskazuje na przebycie toksoplazmozy przed ciążą

IgM<0,9  IU/ml brak przeciwciał- wskazuje na brak zakażenia



Badanie jest refundowane przez NFZ, koszt ok. 50-70zł


. . . a to dopiero początek :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz